DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

BAK

Ako hodnotíte našu banku?
1 2 3 4 5
Pojištění přes internet osob majetku poistenie cez internet

BAK- Bratislavská koruna 

Matrix Banka Vám prináša exkluzívny rozhovor s Danielom Markom o BAK

Toto je ukazkove riešenie liberalizácie monetárnej politiky - už dnes sukromne banky vydávajú de facto svoje vlastné nekryté peniaze, len im nikto zatial nezakázal nazývat ich EURO. Pri kazdom poskytnuti uveru tvoria dodatocne zdroje bez nutneho reciprocenho krytia rezervami. Skutocna liberalizacia menovej politiky bude znamenat to, ze vzniknu znovu vlastne paralelne meny pre mesta, narodne staty - ale aj komunity. A bude na kazdom uzivatelovi, koho menu si vyberie. Otazne vsak zostane, v ktorej mene bude stat prijimat dane.Platenie dani nie je problem pre tieto systemy - vsetky prijmy, ktore podliehaju zdaneniu a registracii v reg. pokladni sa normalne zaradia do uctovnictva, ak maju cenu. Ak nemaju cenu, prepocitvaju sa kurzom hodinovej ceny prace cca 3 EUR/hod. Je na kazdom prijemcovi, aby zaregistroval tento prijem ako nepenazny prijem, pokial je charkater a rozsah sluzby povazovany za zdanitelny prijem. Ale hadam nechcete zdanovat, ak vam matka napecie kolac, alebo sused pomoze opravit auto?? Alebo ak vam priatel vybavi pracu na ministerstve, budete zdanovat sprostredkovatelsku cinnost??

 

Pracovník Matrix Banky:

Dopočuli sme sa z internetu, že ste zaviedli novú menu BAK, ako a kde to bolo?

Dano Marko:

BAK sme spustili v sobotu 6.4. symbolicky - v Primacialnom palaci, ktory patri obcanom Bratislavy. Kazdy za seba si vydal poukazy na svoju pracu alebo zdroje, ktore chce svojim blizkym a priatelom poskytovat na vymenu.

 

Pracovník Matrix Banky:

Koľko korun ste vytlačili a koľko ich plánujete dať do obehu?

Dano Marko:

kazdy si vydal poukazy na zopar desiatok hodin svojej prace - v priemere okolo 60 hodin, co je 3600 minut. Bratislavska koruna je komunitna mena - je zalozena na dovere a osobnom poznani ucastnikov. A to je mozne iba v pocte okolo 150 ludi.

 

Pracovník Matrix Banky:

Ako ku BAK môžu prísť ostatní ľudia?

Dano Marko:

Dalsie komunity - obcania mestskych casti, internaty, univerzity, ale aj ludia z firiem, si mozu vydat vlastnu komunitnu menu, ktora moze byt vzajomne akceptovana. A samozrejme aj dalsie partie medzi sebou - je to len na uzneseni komunity, ze akceptuje zavazky inej skupiny, ktorej veri.

 

Pracovník Matrix Banky:

Akú hodnotu alebo kurz má nová mena voči iným menám?

Dano Marko:

Systém Minuto, na ktorom je založená aj Bratislkavská koruna, nemá nominálne vyjadrenie v "peniazoch". Namiesto fiktívnych čísiel si poskytujeme čas svojej práce a v ňom vyjadrujeme aj ostatné hodnoty.

 

Pracovník Matrix Banky:

Nebojíte sa inflácie?

Dano Marko:

Inflácia je fenomén nekrytých peňazí, vydávaných súkromnými bankami pri poskytovaní úverov bez náležitého krytia rezervami. V prípade systému minuto nikto nevydáva centrálne nejaké nekryté čísla, ale každý sa zaviaže formou zmenky vložiť konkrétne množstvo svojej práce pre svojich blízkych. Ak účastník odmietne alebo stratí schopnosť robiť túto prácu, jeho poukážky prestanú platiť.

 

Pracovník Matrix Banky:

Aké z toho vyplývajú výhody a povinnosti?

Dano Marko:

Výhody zapojenia sa do komunitného systému sú v prvom rade psychologické, nie ekonomické. Ľudia začnú znovu pociťovať vzájomné prepojenie - že vedia byť pre seba navzájom užitoční. Či sú to nezamestnaní, dôchodcovia, postihnutí alebo matky na materksej dovolenke - každý z nich môže symbolicky poskytnúť svoju hodnotu svojcim blízkym - či už ide o domáce práce, pomoc v záhrade, napečenie koláčov, remeslá, ale aj napríklad naučiť hrať na hudobný nástroj. Je to reakcia na bezočivý globálny fin. systém, ktorý sa snaží miliardám ľudí vpečatiť presvedčenie, že sú bezcenní - lebo, "nie sú schopný zarobiť" - v systéme, kde podliehajú iba kritériám ziskovosti.

 

Pracovník Matrix Banky:

Ste viac politikom alebo po novom bankárom,ako sa vnímate?

Dano Marko:

Nikdy som sa nevnímal ako politik - nemám rád nálepkovanie a kategorizáciu. Avšak je dosť možné, že niekto môže vnímať aktivitu občianskych snemov, ako občiansky politický zápas. Verím, že ľudia musia znovu získať skutočnú moc rozhdovať o svojej krajine a mestách sami a za seba - bez politikov a sprostredujúcich vodcov. Každý sme schopní rozhdonúť sa podľa seba, ak sú nám dôležité otázky prezentované do dôsledkov. Nie je to otázka kompetencií, ale práva, ktoré máme ako "akcionári" mesta alebo štátu.

 

Pracovník Matrix Banky:

Čo očakávate od novej meny?

Dano Marko:

Nie sme o nič významnejší, ako ďalších 3000 podobných systémov vo svete. Chceme len ukázať, že schopnosť ľudí byť pre seba navzájom užitoční, nemusí závisieť iba od vôle bankárov a systému, ktorý zámerne zotročuje komunity umelým nedostatkom zdrojov. Takýmto novým pohľadom ľudia získajú úplne nové vzťahy a pocit užitočnosti. Naučíme sa znovu vnímať svoju skutočnú hodnotu - nie pre banky a korporácie, ale pre seba navzájom